Kwiatowa Wiosna w Domu: Cyneraria – Piękno i Pielęgnacja

0
starzec popielny cyneraria

Cyneraria, znana również jako starzec popielny (Cineraria hybrida), to kwiat, który od lat zachwyca swoją urodą. W artykule opisano, uprawę tego kwiatu w środowisku domowym.

Historia i Pochodzenie

Nazwa „cyneraria” może brzmieć obco, ale do dawien dawna znana jest pod nazwą starca popielnego. Roślina ta jest szeroko rozpowszechniona, w naturalnym środowisku występuje na skałach i popiołach wulkanicznych na Wyspach Kanaryjskich. To tam, w pełnej krasie, kwitnące okazy starca popielnego tworzą dodatek do pięknego krajobrazu.

Uprawa i Hodowla

Cyneraria stała się rośliną ozdobną w XIX wieku, dziś cieszy się premierą, szczególnie w okresie od stycznia do maja. Dostępne są różne formy i kształty kwiatostanów, ale warto zwrócić uwagę na polskie rozwiązania, takie jak Bachus, Mars, czy Neptun, które charakteryzują się charakterystycznymi i trwałymi kwiatostanami.

Cyneraria jako Roślina Sezonowa

Cyneraria to roślina sezonowa, która ozdabia wnętrze przez kilka tygodni. W tym okresie nie wymaga dodatkowego nawożenia, a po przekwitnięciu zaleca się jej usunięcie i wymianę na nowy egzemplarz.

Pielęgnacja i Ochrona przed Szkodnikami

Podczas uprawy cynerarii warto zwrócić uwagę na owady, takie jak mszyce. W przypadku wystąpienia, skutecznym zabezpieczeniem jest opryskiwanie roślin Pirimorem, Afiololem lub Bioinsektem. Dodatkowo, rośliny mogą być narażona na choroby grzybowe, aby tego uniknąć zaleca się zastosowanie częstej wentylacji.

Warunki idealne dla Cynerarii

Cyneraria najlepiej  sprawuje się w chłodnych temperaturach 10-15°C. Idealnym miejscem jest parapet okna od strony północnej lub wschodniej, gdzie roślina jest w zasięgu rozproszonego światła słonecznego.

Nawadnianie i Wilgotność

Podlewanie cynerarii wymaga systematyczności. Ziemia powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna, unikajmy jednocześnie przesuszania, jak i nadmiernego namaczania. Woda podawana jest na podstawkę, a po 15-30 minutach należy wziąć pod uwagę usunięcie. Unikajmy spryskiwania roślin, aby zapobiegać brązowawym plamom na liściach.

Podsumowanie

Cyneraria to nie tylko piękny kwiat w swojej prostocie, ale także roślina, którą warto mieć w swoim domu. Odpowiednia uprawa jest idealnym rozwiązaniem i ochroną przed szkodnikami, możemy cieszyć się jej urodą przez wiele sezonów. Pamiętaj o tych prostych wskazówkach, aby nasza cyneraria była piękna i dodawała uroku naszym wnętrzom.

Podobne tematy

Dodaj komentarz