Aloes – właściwości lecznicze i pielęgnacja domowa

0
Aloes-somaliensis-w-donicy-ogrodowej

Aloes (Aloes) przetłumaczony przez Greków oznacza „gorzki”. Ta pospolita roślina doniczkowa należy do pysznego rodzaju, pochodzącego z Madagaskaru. Ze względu na swoje właściwości lecznicze Aloes jest aktywnie wykorzystywany w medycynie ludowej i kosmetyce. Ponadto może być trzymany jako roślina ozdobne . Aloes jest jedną z najmniej wymagających roślin, jednak ma kilka zasad, których należy przestrzegać.

Rodzaje aloesu z domowych nasadzeń

W sumie istnieje około 500 gatunków aloesu, w tym dzikie rośliny i mieszańce. Aloes to dzika roślina krzewiasta osiągająca 6-8 metrów wysokości. Pomimo tego, że początkowo aloes był uprawiany w gorącym, suchym klimacie, doskonale rośnie również w domu. Najczęściej w mieszkaniach i domach można zaobserwować kopie ziołowe o znacznie skromniejszych rozmiarach niż ich dzicy krewni. Istnieje wiele odmian tej rośliny doniczkowej.

wszystkie-tajemnice-aloesu

 

Aloes to krótka beczka lub łodyga, wytwarzająca grube, podobne do miecza liście, które są zbierane u wylotu i umieszczane w spirali. Długość liści poszczególnych gatunków sięga 60 cm. Liście mogą być gładkie lub pokryte kolcami w zależności od odmiany. Miąższ liści oddziela się od komórek, w których wilgoć jest utrzymywana przez długi okres suszy. Podczas kwitnienia z rozety liściowej powstaje długa strzała, na końcu której kwiat concolar jest osadzony w rurkowate płatki. Kolor płatków jest biały, fioletowy, żółty lub pomarańczowy.

Uprawa aloesu w domu

Procedura uprawy i pielęgnacji aloesu jest dość prosta. Przez długi czas może przebywać bez wilgoci i pożywienia dzięki zdolności do przechowywania wody i składników odżywczych w komórkach liścia.

Jednak prawidłowy wzrost i rozwój tego kwiatu musi być zgodny z pewnymi zasadami bez względu na to, czy roślina służy jako dekoracja domu, czy jest uprawiana w celach leczniczych.

Wybór miejsca uprawy

Liscie-aloesu-w-przekroju-z-sokiem

Podobnie jak wiele roślin domowych, aloes potrzebuje sporej ilości światła słonecznego. Z tego powodu miejsce uprawy powinno być jak najbardziej nasłonecznione. Aloes lubi okna skierowane na południe, południowy wschód lub południowy zachód.

W okresie zimowym kwiat rośnie nawet przy braku światła i nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Latem roślinę można przenieść na ganek lub balkon, świeże powietrze pomoże jej stwardnieć i kikutować. Ale jednocześnie kwiat musi być chroniony przed przeciągami. Należy pamiętać, że oparzenia słoneczne mogą uszkodzić aloes, dlatego w gorące letnie dni , szczególnie po południu, zaleca się pozostawienie rośliny w cieniu.

Tryb temperatury

W okresie letnim Aloes świetnie czuje się w temperaturach komfortowych dla wszystkich mieszkańców pokoju i nie wymaga specjalnych warunków. Średnia letnia temperatura do umieszczenia rośliny wynosi od +22 do +26 stopni.

Zimą kwiat odpoczywa, dla prawidłowego rozwoju. Może być przechowywany pomieszczenicha o temperaturze od +12 do +15 stopni. Schładzanie poniżej +10 stopni odbija się negatywnie na kondycji rośliny.

Nawadnianie rośliny

Pomimo tego, że aloes może wytrzymać bez wilgoci przez długi czas, roślinę należy regularnie podlewać, aby była zdrowa. Podlewanie jest ważne,  nie może być nadmierne, ponieważ nadmiar wody może powodować uszkodzenia systemu korzeniowego.

Głównym punktem orientacyjnym dla nawadniania jest wilgotność gleby, w której rośnie kwiat. Stwardniała wierzchnia warstwa gleby jest sygnałem, że roślina potrzebuje wilgoci. Latem średnio 1-2 butelki tygodniowo. Zimą wystarczy jedno podlewanie miesięcznie i tylko pod warunkiem, że gleba jest całkowicie sucha.

Woda do nawadniania aloesu powinna mieć temperaturę pokojową, w procesie podlewania ważne jest, aby woda nie dostała się do wylotu donicy. Po podlaniu należy opróżnić podstawek. Niektórym ogrodnikom zaleca się zamiast tego tradycyjnego podlewania od góry doniczkę z rośliną zamoczyć w wodzie na 10 minut, po czym postawić na pusty podstawek. Pomaga to uniknąć obracania się systemu korzeniowego i zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wylotu.

Opryskiwanie odbywa się tylko latem, opryskiwacz powinien znajdować się w maksymalnej odległości od liści. Tę procedurę można zastąpić zwykłym przetarciem liści wilgotną szmatką, co pomoże również oczyścić je z kurzu.

Podkład i odżywianie

Aloes wymaga regularnego odżywiania w okresie aktywnej wegetacji – od kwietnia do września. Jako nawóz stosuje się specjalne mieszanki na sukulenty. Nawożenie rośliny wymagane jest co miesiąc, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Dodaj komentarz