Aloes – właściwości lecznicze i pielęgnacja domowa

0

Aloes (Aloes) przetłumaczony przez Greków oznacza „gorzki”. Ta pospolita roślina doniczkowa należy do pysznego rodzaju, pochodzącego z Madagaskaru. Ze względu na swoje właściwości lecznicze Aloes jest aktywnie wykorzystywany w medycynie ludowej i kosmetyce. Ponadto mogą być trzymany jako rośliny ozdobne . Aloes jest jedną z najmniej poszukiwanych roślin, jednak ma kilka zasad, których należy przestrzegać.

Aloes-somaliensis-w-donicy-ogrodowej

Rodzaje aloesu z domowych nasadzeń

W sumie istnieje około 500 gatunków aloesu, w tym dzikie rośliny i mieszańce. Aloes to dzika roślina krzewiasta osiągająca 6-8 metrów wysokości. Pomimo tego, że początkowo aloes uprawiany w gorącym, suchym klimacie, soczysty doskonale rośnie w domu. Najczęściej w mieszkaniach i domach można zaobserwować kopie ziołowe o znacznie skromniejszych rozmiarach niż ich dzikich krewnych. Istnieje wiele odmian tej rośliny doniczkowej.

wszystkie-tajemnice-aloesu

 

Aloes to krótka beczka lub łodyga, wytwarzająca grube, podobne do miecza liście, które są zbierane u wylotu i umieszczane w spirali. Długość liści poszczególnych gatunków sięga 60 cm. Liście mogą być gładkie lub pokryte kolcami i które w zależności od odmiany. Miąższ liści oddziela się od komórek, w których wilgoć jest utrzymywana przez długą suszę. Podczas kwitnienia z rozety liściowej powstaje długa strzała, na końcu której kwiat concolar jest osadzony w rurkowate płatki. Kolor płatków jest biały, fioletowy, żółty lub pomarańczowy.

Uprawa aloesu w domu

Procedura uprawy i pielęgnacji aloesu jest dość prosta. Przez długi czas przebywa bez wilgoci i pożywienia dzięki zdolności do przechowywania wody i składników odżywczych w komórkach liścia.

Jednak prawidłowy wzrost i rozwój tego kwiatu musi być zgodny z pewnymi zasadami bez względu na to, czy roślina służy jako dekoracja domu, czy była uprawiana w celach leczniczych.

Wybór miejsca uprawy

Liscie-aloesu-w-przekroju-z-sokiem

Podobnie jak wiele roślin domowych, aloes potrzebuje wystarczającej ilości światła słonecznego. Z tego powodu miejsce na to powinno być jak najbardziej wyraźne. Aloe vera ma zwykle okna skierowane na południe, południowy wschód lub południowy zachód.

W okresie zimowym kwiat porusza się nawet przy braku światła i nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Latem roślinę można przenieść na ganek lub balkon, świeże powietrze pomoże jej stwardnieć i kikutować. Ale jednocześnie kwiat musi być chroniony przed przeciągami. Należy pamiętać, że oparzenia słoneczne mogą uszkodzić aloes, dlatego w gorące letnie dni , szczególnie po południu, zaleca się pozostawienie rośliny w cieniu.

Tryb temperatury

W okresie letnim Aloes świetnie czuje się w temperaturach, komfortowo dla wszystkich mieszkańców pokoju i nie wymaga specjalnych warunków. Średnia letnia temperatura do umieszczenia rośliny wynosi od +22 do +26 stopni.

Zimą kwiat odpoczywa, dla prawidłowego rozwoju Jest wysyłany do pomieszczenia o temperaturze od +12 do +15 stopni. Schładzanie poniżej +10 stopni odbija się negatywnie na kondycji rośliny.

Nawadnianie rośliny

Pomimo tego, że aloes może wytrzymać bez wilgoci przez długi czas, roślinę należy regularnie podlewać, aby była zdrowa. Podlewanie jest ważne,  nie może być nadmierne, ponieważ nadmiar wody może powodować uszkodzenia systemu korzeniowego.

Głównym punktem orientacyjnym dla nawadniania jest wilgotność gleby, w której rośnie kwiat. Stwardniała wierzchnia warstwa gleby jest sygnałem, że roślina potrzebuje wilgoci. Latem średnio 1-2 butelki tygodniowo. Zimą wystarczy jedno podlewanie miesięcznie i tylko pod warunkiem, że gleba może być całkowicie podlana.

Woda do nawadniania aloesu powinna mieć temperaturę pokojową, szacowaną, w procesie ważne jest, aby woda nie dostała się do wylotu donicy. Po podlaniu należy opróżnić podstawek. Niektórym ogrodnikom zaleca się zamiast tego tradycyjnego podlewania od góry doniczkę z rośliną zamoczyć w wodzie na 10 minut, po czym postawić na pusty podstawek. Pomaga to uniknąć obracania się systemu korzeniowego i zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wylotu.

Opryskiwanie odbywa się tylko latem, opryskiwacz powinien znajdować się w maksymalnej odległości od liści. Tę procedurę można zastąpić czystym przetarciem liści wilgotną szmatką, a także pomoże oczyścić je z kurzu.

Podkład i odżywianie

Aloes wymaga regularnego odżywiania w okresie aktywnej wegetacji – od kwietnia do września. Jako nawóz stosuje się specjalne mieszanki na sukulenty. Pasza roślinna jest wymagana co miesiąc, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Dodaj komentarz