Jak zarobić pierwsze pieniądze w wieku 13 lat

0
zarabianie pieniędzy w wieku 13 lat

Nie każdy ma bogatych rodziców, którzy dają im wszystko, czego potrzebują. Dzieci są różne i nie każde z nich chce być utrzymywane przez rodziców. Są takie, które pragną być niezależne nawet w wieku trzynastu lat. To dobre, że ktoś chce zacząć zarabiać pieniądze, ale nie należy przesadzać z pracą, bo może to zbyt mocno pochłonąć. W pewnym momencie młoda osoba może dojść do wniosku, że szkoła jest zbędna, bo ma pracę i może się samodzielnie utrzymać.

Wszystko ma swoje zalety i wady, dlatego należy uważać na to, co się robi albo co robi nasze dziecko. Wtedy będzie równowaga między zarabianiem pieniędzy a życiem nastolatka. Nie warto spieszyć się z wejściem w dorosłe życie, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Na ciężką pracę przyjdzie jeszcze czas, a zbyt wczesne przejście do dorosłości może sprawić, że praca stanie się uciążliwa.

Praca wokół domu

Można negocjować z rodzicami, jeśli chodzi o obowiązki wokół domu. W ten sposób można kosić trawę, grabić liście czy odśnieżać podwórko. Nie wszyscy rodzice zgodzą się na to. Niestety istnieje ryzyko, że później dziecko nie będzie chciało robić niczego za darmo, zawsze będzie chciało za to pieniądze. Rodzice także muszą mieć pieniądze, żeby płacić dziecku, a nie każda rodzina może sobie na to pozwolić, dlatego to rozwiązanie wymaga dokładnego przemyślenia.

Można także pomagać sąsiadom, co jest o wiele bardziej sensownym rozwiązaniem, które przyniesie wiele korzyści. Taka forma pomocy jest popularna w USA, ale w Polsce coraz więcej osób z niej korzysta. Można w ten sposób nauczyć się szacunku do pracy i do ludzi, którzy ją wykonują. Niestety, młodzi ludzie często nie szanują pracy, dlatego taka lekcja wychowawcza byłaby dla nich bardzo przydatna.

Co jeszcze można zrobić?

Można rozdawać ulotki; to praca fizyczna i ciężka, ale zawsze można zarobić trochę pieniędzy. Firmy chętnie zatrudniają młodych ludzi, ponieważ koszty ich utrzymania są niższe. Pracodawcom się to opłaca. Można także zajmować się takimi pracami jak wyprowadzanie psów sąsiadom czy mycie samochodów. Jest wiele tego typu prac, więc każdy nastolatek znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Czy to będzie praca krótkoterminowa czy długoterminowa? Zazwyczaj kończy się to szybko, bo nagle okazuje się, że zarobienie dziesięciu złotych nie jest takie proste, trzeba naprawdę dużo się napocić, żeby osiągnąć ten cel. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie przyzwyczajeni są do tego, że wszystko dostają od razu i najlepiej za darmo. Jeśli nasze dziecko chce pracować, warto mu w tym pomóc.

Można zapytać znajomych, czy nie potrzebują pomocy w sklepie przy przenoszeniu lekkich skrzynek z warzywami lub innymi produktami? Wszystko może odbywać się legalnie, więc osoba taka będzie miała już to wszystko napisane w CV, co z pewnością będzie sygnałem dla pracodawcy, że chce pracować i wie, jak wykonać tę pracę prawidłowo.

Szukanie interesujących ofert pracy

Trzeba przeglądać Internet, fora internetowe, a na pewno natkniemy się na jakieś ciekawe oferty. Najwięcej ofert jest na wiosnę, kiedy zaczyna się porządkowanie działek, kopanie ogrodu czy sianie warzyw. Nie wszyscy mają na to czas, dlatego takie prace zleca się młodym. Można też kosić trawę albo opiekować się starszymi osobami. Ofert jest mnóstwo, ale najważniejsza jest duża chęć do pracy. Jeśli nie ma takiej chęci, nie ma szans na osiągnięcie celu.

Wsparcie rodziny w tym momencie ma ogromne znaczenie i nie można o tym zapominać. Jeśli rodzina nam pomoże, będziemy bardziej pozytywnie nastawieni do pomysłu, który przyszło nam do głowy. Będziemy musieli przełamać się, żeby mieć odwagę pytać kogoś o pracę. Jeśli ktoś zrobi to w tak młodym wieku, ma większe szanse na przyszłość. Taka osoba poradzi sobie z każdym zadaniem, jakie jej powierzono. Jeśli szukamy pracy, musimy już teraz zacząć przeglądać oferty.

Można rozwiesić ogłoszenie w swojej okolicy, że wyprowadzamy psy, zmywamy naczynia i wykonujemy inne czynności, których oczekują od nas potencjalni klienci. Dzięki temu dotrzemy do tych, którzy na pewno zainteresują się naszą ofertą. Jeśli na początku nic z tego nie wyjdzie, nie ma co się zniechęcać.

W pewnym momencie nam się uda i wreszcie zarobimy nasze pierwsze pieniądze. To będzie ważny dzień, który przejdzie do historii. Wreszcie nie będziemy musieli brać pieniędzy od rodziców ani dziadków, będziemy mieć swoje własne pieniądze i będziemy mogli je wydawać na cokolwiek zechcemy.

Podsumowanie

Rozpoczęcie zarabiania pieniędzy w wieku 13 lat może być wartościowym doświadczeniem edukacyjnym, uczącym odpowiedzialności, etyki pracy i zarządzania finansami. Bez względu na to, czy pomaga się wokół domu, podejmuje się prace dorywcze w sąsiedztwie czy szuka możliwości online, istnieje wiele sposobów dla młodych nastolatków, aby osiągnąć dodatkowy dochód. Jednakże ważne jest znalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym i nie pędzenie do dorosłości przedwcześnie. Ze wsparciem rodziny i aktywnym podejściem, młodzi pracownicy mogą położyć fundamenty pod przyszły sukces i niezależność.

Warto przeczytać!

Dodaj komentarz