Siedem roślin, które poprawiają jakość powietrza w Twoim domu

0

Chmury ciemnoszarego dymu wydobywające się z wysokich budynków, otoczone niekończącym się strumieniem samochodów i ciężarówek. Taki obraz najprawdopodobniej wyczaruje przeciętny człowiek, gdy zostanie poproszony o opisanie zanieczyszczenia powietrza.

rośliny poprawiające jakość powietrza w twoim domu

Chociaż ten obraz zanieczyszczenia powietrza jest zarówno prawdziwy, jak i groźny, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie przedstawia on dokładnie najgorszej jakości powietrza, jakiej możesz doświadczyć na co dzień.

Więc gdzie jest najgorsza jakość powietrza? Może we własnym salonie.

Zgadza się. Twoje własne słodkie, skromne mieszkanie może być zanieczyszczone zastałym i słabo wentylowanym powietrzem. Nie mając dokąd się udać, to powietrze sieje spustoszenie w Twoim domu i zdrowiu dzięki niewidzialnej chmurze toksyczności.

W rzeczywistości, według EPA, poziomy zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach są na ogół 2 do 5 razy wyższe niż poziomy zanieczyszczeń na zewnątrz. Niczego niepodejrzewający winowajcy, tacy jak meble, świece, odświeżacze powietrza, naładowane chemikaliami domowe środki czyszczące, a nawet drukarki, łączą się, aby Twój dom stał się placem zabaw dla zanieczyszczeń.

Przygnębiająca wiadomość: czy jest jakiś sposób, aby temu zaradzić?

Tak! Na ratunek przychodzi Matka Natura.

Jak się okazuje, istnieje kilka różnych rodzajów roślin, które mogą pełnić rolę naturalnych filtrów powietrza w Twoim domu!

Jak to?

Kiedy rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, robią z nas również główną substancję stałą, jednocześnie pochłaniając niektóre inne paskudne cząstki z powietrza. Według NASA drobne drobnoustroje obecne w glebie niektórych roślin działają również na oczyszczanie powietrza. Nie wspominając już o roślinach, które również stanowią ładny wystrój domu.

Rzućmy okiem na siedem najlepszych roślin, które tworzą najlepsze naturalne filtry powietrza.

1.  Paproć bostońska

Paproć bostońska króluje między innymi, jeśli chodzi o walkę z formaldehydem, produktem ubocznym chemicznych środków czyszczących i farb.

A także świetnie radzi sobie z benzenem i ksylenem, zanieczyszczeniami występującymi w spalinach samochodowych, które lubią pełzać w zamkniętych garażach.

Te rośliny są trochę wymagające w utrzymaniu, ale ich pielęgnacja jest zdecydowanie wykonalna.

Uwielbiają wilgoć i wolą być regularnie podlewane. Może to odbywać się codziennie, w zależności od poziomu wilgoci i wilgotności w Twoim domu.

Paprocie bostońskie rozwijają się w wysokiej wilgotności, w pośrednim świetle.

2.  Pajęcza roślina

Jeśli dopiero zaczynasz testować swój zielony kącik, pająki są świetnym miejscem do rozpoczęcia. Szczerze mówiąc, musisz spróbować zabić te rośliny.

Pajączki świetnie sobie radzą, zwalczając niektóre z najczęstszych zanieczyszczeń powietrza w gospodarstwie domowym, takie jak benzen, formaldehyd, tlenek węgla i ksylen, rozpuszczalnik stosowany w przemyśle drukarskim, gumowym i skórzanym.

Rośliny te są również przyjazne dla zwierząt i są równie łatwe w odrastaniu, jak i utrzymaniu przy życiu. Wystarczy odciąć jednego z „pająków” i umieścić go w nowej doniczce.

Rośliny pająka uwielbiają chłodne i ciepłe temperatury, pośrednie światło słoneczne i suchą glebę.

3.  Aloes

Aloe vera to jedna z tych roślin, która ma tak wiele supermocy, że praktycznie zasługuje na swój post.

Ten łatwy w uprawie sukulent pomoże Twojemu domowi pożegnać się zarówno z formaldehydem, jak i benzenem.

Może jednak znacznie więcej niż tylko oczyścić powietrze. Aloes może również pomóc leczyć skaleczenia i oparzenia, łagodzić podrażnienia skóry, łagodzić zaparcia, nawilżać włosy i skórę głowy, wspomagać trawienie i wzmacniać układ odpornościowy. Wystarczy odłamać jeden z liści i wykorzystać znajdujący się w nim żel.

W rzeczywistości ludzie od tysięcy lat wykorzystują magiczne moce aloesu. Egipcjanie nazywali ją nawet „rośliną nieśmiertelności”.

Ta pracowita roślina kocha słońce i stanowi idealny element wystroju na blacie stolika kawowego lub oknie kuchennym.

4.  Lilia pokoju

Nie daj się zwieść jego nazwie. Ta roślina wcale nie jest spokojna, jeśli chodzi o pozbycie się szkodliwych zanieczyszczeń powietrza.

Lilia pokojowa jest w stanie usunąć trzy najbardziej lotne związki organiczne (LZO) – formaldehyd, benzen i trichloroetylen, a także całkiem dobrze radzi sobie z zwalczaniem toluenu i ksylenu, związków występujących w wielu domowych produktach przemysłowych.

Inna stosunkowo mało wymagająca w utrzymaniu roślina, lilia pokojowa wymaga tylko cienia i cotygodniowego podlewania, aby się rozwijać. Co więcej, roślina ta w przyjazny sposób przypomina, gdy potrzebuje podlewania, opadając jej płatki.

Należy jednak pamiętać, że liście mogą być trujące dla zwierząt domowych i dzieci.

5.  Chryzantema

Chcesz nadać swojemu domowi odrobinę koloru?

Wejdź do chryzantemy. Ładna roślina, która nie boi się jechać do miasta na trochę formaldehydu.

Wybrałeś kolorystykę swojego domu?

Masz szczęście z chryzantemą. Ta roślina występuje w prawie każdym kolorze tęczy poza niebieskim. Po prostu sprawdź dokładnie, kiedy kupujesz, czy otrzymujesz odmianę do wnętrz, a nie do ogrodu, ponieważ ta ogrodowa nie jest łatwa do utrzymania w pomieszczeniach.

Te jasne kwiaty są wielkimi fanami jasnego światła słonecznego i niskiej wilgotności. Tylko pamiętaj, aby podlać je pod liśćmi, aby zapobiec infekcjom grzybiczym.

6.  Bluszcz angielski

Wielu profesjonalistów ogrodniczych ostrzega, aby trzymać się z dala od angielskiego bluszczu do użytku na zewnątrz, ponieważ ma on przerażającą zdolność do odrywania rynien i uszkodzenia zewnętrznej części domu.

Ty użyjesz go w środka, więc wyluzuj. Roślina ta może odfiltrować formaldehyd, a także zredukować unoszące się w powietrzu cząsteczki materii kałowej.

Jego zdolność do wspinania się w miarę wzrostu sprawia, że ​​jest również doskonałym elementem dekoracyjnym.

Bluszcz angielski uwielbia wilgotną glebę i około cztery godziny nasłonecznienia dziennie.

7.  Płaczące figi/fikus

Pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej figowiec rozwija się również w pomieszczeniach i może nawet dorastać do 10 stóp wysokości!

Roślina ta pomaga zwalczać zanieczyszczenia, które zwykle znajdują się na dywanach i meblach.

Figowiec preferuje jasne, pośrednie światło i można go łatwo przetransportować na zewnątrz, gdy warunki pogodowe są wystarczająco ciepłe.

Naturalne filtry powietrza, podsumowanie

Chociaż te naturalne filtry powietrza z pewnością mogą wpłynąć na problem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, zawsze dobrym pomysłem jest zainwestowanie w niektórych wysokiej jakości filtrów powietrza wykonanych przez człowieka.

Czy używałeś którejś z roślin z listy jako filtrów powietrza w swoim domu? Opowiedz nam o tym w komentarzach poniżej!

 

Dodaj komentarz