Jak zbudować drewnianą altanę dołączoną do domu

0

Altana zapewnia doskonałe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu, jednocześnie chroniąc Cię przed żywiołami. Jest to mądra inwestycja, ponieważ zwiększa wartość Twojej nieruchomości. Pytanie gdzie ją zamontujesz?

altana przyścienna domowa

Wiele osób marzy o tym, aby mieć altanę na środku swojego ogrodu, ale można ją również przymocować do domu. W ten sposób zasadniczo powiększysz swoją przestrzeń życiową.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o budowaniu drewnianej altany przymocowanej do domu.

Budowa drewnianej altany dobudowanej do domu krok po kroku

Zanim zabierzesz się do pracy, musisz zaplanować całą operację. Zaoszczędzi to wielu bólów głowy, nie wspominając o czasie i pieniądzach.

Krok 1 – Wybierz odpowiednią lokalizację

Jeśli do domu przymocowana jest altana, warto mieć do niej łatwy dostęp od wewnątrz. Altana powinna znajdować się blisko drzwi wejściowych lub jeszcze lepiej, tuż przed drzwiami tarasowymi.

Jednocześnie musisz wybrać miejsce, które ma co najmniej cztery godziny cienia każdego dnia. Jeśli umieścisz altanę w miejscu, gdzie słońce świeci przez cały dzień, latem będzie za gorąco, więc nie będziesz mógł się nią w pełni cieszyć.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest skontaktowanie się z lokalnymi władzami i sprawdzenie, czy potrzebujesz pozwolenia na budowę. Jeśli twój dom znajduje się bardzo blisko domu twojego sąsiada, możesz nie mieć pozwolenia na zbudowanie konstrukcji zasłaniającej jego widok.

Krok 2 – Wybierz odpowiednią altanę

Pomyśl o swojej altanie pod względem wielkości i kształtu. Upewnij się, że masz płaską powierzchnię, która jest wystarczająco duża, aby pomieścić model, który masz na myśli. Jeśli chcesz zbudować altanę na drewnianym tarasie, upewnij się, że nie blokuje ona żadnych dróg dojazdowych.

Jeśli chodzi o kształt, lepiej wybrać kwadratową lub prostokątną altanę, ponieważ proste linie znacznie ułatwiają przymocowanie konstrukcji do ściany domu. Okrągła lub ośmiokątna altana może wyglądać fantazyjnie, ale kiedy zaczniesz ją budować, może pojawić się wiele praktycznych trudności.

Krok 3 – Zbuduj od podstaw lub kup zestaw

Czy powinieneś kupić zestaw do altany lub zbudować altanę od podstaw? Obie opcje mają swoje zalety.

Zamawiając zestaw do altany, otrzymujesz wszystkie potrzebne materiały oraz instrukcję montażu. Z drugiej strony zapłacisz za materiały, których prawdopodobnie nie będziesz potrzebować, jeśli zamierzasz przymocować jedną stronę altany do domu. Być może będziesz musiał zmienić projekt dachu, aby pasował do ściany.

Budowa własnej altany będzie wymagała dodatkowego planowania, ale jest łatwiejsza do dostosowania, a kupisz tylko potrzebne części. Z drugiej strony, jeśli coś pójdzie nie tak, nie możesz winić producenta – to będzie twoja wina i nie możesz mieć pretensji.

Jeśli zdobędziesz się na odwagę, aby zrobić wszystko samodzielnie, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

Krok 4 – Zbuduj drewnianą altanę przymocowaną do domu

Ten przewodnik dotyczy budowy prostej kwadratowej altany. Narysuj kwadrat o wymiarach 2,5 x 2,5 m na pokładzie, aby zaznaczyć miejsce, w którym ma się znajdować altana. Jeśli budujesz prostokątną altanę, dostosuj odpowiednio plan i potrzebne materiały.

Oto krótka lista zakupów na dobry początek.

Materiały, których będziesz potrzebować:

 • Słupki: 2,5 m długości 4×4 słupki drewniane – 4 sztuki
 • Belki dolne: słupki 4×4 o długości 2,5 m – 4 sztuki
 • Belki górne: słupki 4×4 o długości 2,5 m – 4 sztuki
 • Formy tub/pojemniki
 • Beton

Narzędzia, których będziesz potrzebować:

 • Śrubokręt
 • Śruby
 • Piła tarczowa
 • Okulary ochronne

Krok 5 – Zakotwicz słupki

Jest to niezbędny krok, jeśli nie chcesz, aby Twoja altana została zrównana z ziemią podczas burzy. Jeśli budujesz altanę na betonowej platformie lub bezpośrednio nad ziemią, najlepszą opcją jest wywiercenie lub wykopanie otworów i użycie rur wystarczająco dużych, aby pomieścić słupki.

Umieść słupki wewnątrz form rurowych, wlej trochę betonu i pozostaw do wyschnięcia, upewniając się, że słupki są idealnie pionowe.

Jeśli budujesz altanę na drewnianym tarasie, zbyt częste wiercenie może ją zniszczyć. W takim przypadku możesz użyć pojemników – betonowych lub dużych donic – do zakotwiczenia dwóch słupków, które są oddalone od ściany domu. Wypełnij pojemniki kamieniami i ziemią lub zalej betonem, jeśli chcesz mieć pewność, że słupki pozostaną na swoim miejscu.

Pozostałe dwa słupki można przymocować bezpośrednio do ściany domu. Jeśli ściany zewnętrzne są wykonane z drewna, słupki można przykręcić. Jeśli masz murowaną lub betonową ścianę zewnętrzną, będziesz potrzebować elektronarzędzia, aby wywiercić w niej otwory.

Krok 6 – Zbuduj górną część altany

W tym kroku możesz wykazać się kreatywnością. Będziesz musiał umieścić belki nośne między słupkami. Jeśli pozwala na to wysokość drzwi pokładowych, umieść wszystkie cztery dolne belki.

Zmierz i przytnij belki piłą tarczową, aby zmieściły się między słupkami. Z drugiej strony, jeśli nie ma miejsca na zamontowanie dolnej belki nośnej przed drzwiami pokładowymi, po prostu o tym zapomnij.

Ponieważ słupki są już przymocowane do ściany, konstrukcja jest wystarczająco mocna. Najlepiej jednak nie pomijać górnej belki, ponieważ jest ona potrzebna do podparcia dachu altany.

Krok 7 – Zbuduj tralki

Ta część zależy od rodzaju altany, którą chcesz. Jeśli chcesz, aby konstrukcja zewnętrzna była łatwo dostępna z dowolnej części ogrodu, możesz obejść się bez tralek i balustrad.

Jeśli wolisz zamkniętą przestrzeń, zdecyduj, gdzie dokładnie chcesz tralki, a gdzie nie. Innymi słowy, dokonaj pomiarów i kupuj tylko potrzebne części,

Jak w prosty sposób przymocować altanę do domu

Jeśli masz już drewnianą altanę w swoim ogrodzie i chcesz przenieść ją bliżej domu, sprawa jest jeszcze prostsza. Mamy nadzieję, że nie będziesz musiał jej częściowo rozbierać. Ale aby tak się nie stało, będziesz potrzebować pomocy — pomyśl o silnych przyjaciołach, którzy pomogą ci przenieść konstrukcję w obecnym stanie.

Krok 1 – Usuń kotwy

Bez względu na to, jakiego rodzaju kotwienia użyłeś w swojej drewnianej altanie, nadszedł czas, aby je usunąć, aby móc przenieść konstrukcję bliżej domu.

Krok 2 – Usuń niepotrzebne legary

Zdecyduj, która strona altany będzie przylegać do ściany domu i usuń zewnętrzną belkę stropową. Usuń wewnętrzną belkę stropową, jeśli jest. W tym momencie najbardziej pomocny byłby śrubokręt elektryczny. Wszelkie belki, które wyjmiesz, ułatwią Ci tylko przemieszczanie altany.

Krok 3 – Przymocuj drewnianą altanę do domu

Przenieś altanę w wybrane miejsce i ustaw ją na swoim miejscu. Słupy wsporcze powinny opierać się o ściany. Jeśli nad części dachu przestają, odetnij je piłą elektryczną.

Pamiętaj o zakotwiczeniu zewnętrznych słupków przed przymocowaniem wewnętrznych słupków do ściany. Nie musisz mocować słupków do ściany, jeśli nie chcesz. Wystarczająco bezpiecznie jest zakotwiczyć tylko górną i dolną belkę stropową do ściany.

W tym celu będziesz musiał wywiercić otwory wzdłuż środkowej linii legarów, w odległości około 1,5 m. Aby bezpiecznie przymocować legary do ściany, użyj klucza udarowego i śrub do drewna.

Uszczelnij górny legar silikonem, aby woda z dachu altany nie przedostała się do środka i nie uszkodziła ściany.

Jakie są zalety przymocowania do domu drewnianej altany?

Gdy altana jest umieszczona przy ścianie, jesteś bardziej chroniony przed żywiołami. Ale najważniejszą korzyścią jest to, że możesz wykorzystać tę przestrzeń na wiele sposobów.

 • Altana, do której można wejść z salonu, może służyć jako miejsce do spożywania posiłków w ciepłą letnią noc. To świetne rozwiązanie, jeśli lubisz zabawiać gości i potrzebujesz więcej miejsca.
 • Jednocześnie Twoje meble ogrodowe mogą wytrzymać dłużej pod altaną. Nie musisz się martwić, że deszcz zniszczy Twoje rattanowe krzesła lub poduszki ogrodowe.
 • Jeśli pracujesz w domu, możesz zamienić altanę w biuro na świeżym powietrzu, ponieważ w salonie znajdują się gniazdka elektryczne i silny sygnał Wi-Fi.
 • Możesz zaoszczędzić na materiałach, jeśli zamienisz ścianę domu w ścianę boczną altany.
 • Wreszcie, jeśli altana jest ustawiona tuż obok domu, możesz pozwolić dzieciom się tam bawić i mieć je przez cały czas na oku.

Podsumowując, jeśli chcesz zbudować altanę przymocowaną do domu, znajdź dobrą lokalizację i przymocuj słupki i legary do ściany. Co do reszty, nie różni się niczym od budowy altanki w ogrodzie. Aby przesunąć istniejącą altanę o ścianę domu, wystarczy zdjąć belki stropowe i przykręcić dolne i górne.

Więc, czy to nie czas, żebyś zabrał się do pracy?

Dodaj komentarz