Trawy ozdobne w donicach na balkonie – kreujemy Twoją tarasową oazę natury

0
trawy ozdobne na tarasie

Masz możliwość skorzystania z naszej wiedzy, która pomoże Ci stworzyć magiczną aranżację na swoim balkonie lub tarasie za pomocą traw ozdobnych. Wielu z nas już nie wyobraża sobie możliwości aranżacji balkonu bez tych urokliwych roślin. Trawy ozdobne dodają naturalności, lekkości i zwiewności, ukazują wyjątkowy klimat i tworzą wspaniałe wrażenie. Nie tylko pięknie wyglądają, ale także ich szum działa kojąco i uspakajająco na nasze samopoczucie. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze i najpiękniejsze odmiany ulubionych traw, które są doskonałe na balkonie czy tarasie. Dowiesz się, kiedy je sadzić i jakie są trawy ozdobne na balkon całoroczny. Dowiesz się więcej podróżując z nami po świecie tarasowej botaniki!

Jakie trawy ozdobne do donic na taras?

Dajemy kilka niezwykle wdzięcznych gatunków traw ozdobnych, które rewelacyjnie rosną w donicach na tarasie. Oto niektóre z nich: Imperata cylindryczna (Imperata cylindryczna): Ta urocza trawa może mieć wysokość do 40-50 cm. Charakterystyczną cechą tej rośliny są łany wyprostowanych, jasnozielonych liści, które później nabierają karminowej barwy. Czerwone, połyskujące końcówki liści są jej znakiem rozpoznawczym. Imperata cylindryczna to jedna z traw ozdobnych, która może być uprawiana zarówno w ogrodach, jak i na balkonach.

Rozplenica japońska (Hakonechloa macra): Rozplenica, zwana również piórkówką, osiąga różną wysokość, odpowiednio do gatunku, najczęściej między 40 cm a 100 cm. Tworzy zwarte skupiska z długimi przewieszającymi się liśćmi. Charakterystyczne są duże, puszyste kłosy, które dodają uroku tej roślinie.

Kostrzewa sina (Festuca glauca): Niska, zimozielona trawa, która zachwyca swoim srebrzystym odcieniem liści. Tworzymy małe, okrągłe kępki, osiągając wysokość 20-30 cm. Jej liście są w kolorze, sinoniebieskim lub niebieskoszarym, dzięki czemu tarasowej funkcji nadają unikatowego charakterystycznego blasku.

Miskant chin (Miscanthus sinensis): Ta okazała trawa skutecznie przyciąga uwagę. Charakteryzuje się automatycznie zwartymi kępami i przewieszającymi się szorstkimi liśćmi. Latem pojawiają się sztywne wzniesione pędy, zwieńczone efektownym gęstym kłosowatym kwiatostanem.

Jakie trawy ozdobne na balkon całoroczny?

Marzysz o efektownej roślinie, która zachwyca przez cały rok, również zimą? Z pomocą przychodzą trawy ozdobne zimozielone. Są one odporne na trudne warunki i mrozoodporne. Oto kilka polecanych odmian: Turzyce (Carex): Wysokie lub średnio wysokie trawy ozdobne mają wiele odmian, różniących się wysokością od 30 cm do około 150 cm. Tą odmianę charakteryzuje zimozieloność, gęsty pokrój oraz różne kolory liści.

Kostrzewy (Festuca): Niskie, zimozielone trawy, które charakteryzują się kulistym, regularnym pokrojem. Kostrzewy są wdzięczne i niezwykle cenne w uprawie.

Warto podkreślić, że tych kilka odmian to tylko wierzchołek lodowej góry. Na tarasie czy balkonie można uprawiać wiele innych traw ozdobnych, w tym jak trawa pampasowa, trzcinnik ostrokwiatowy, proso rózgowate, liriope szafirkowata, trzęślica, ościennica mocna czy wydmuchrzyca piaskowa. Wybór zależy od Twojego zapotrzebowania i dodatkowej wizji.

Kiedy sadzić trawy ozdobne na balkonie?

Trawy ozdobne, które kupujemy w doniczkach w szkółce, możemy sadzić na balkonie od wczesnej wiosny do późnej jesieni bez obawy o nieprzyjęcie. Jeśli mamy do czynienia z kłączami traw, najlepszy okres na sadzenie to wiosna i jesień.

Podsumowanie

W artykule tym przedstawiliśmy nie tylko gatunki ozdobnych traw, ale również wskazaliśmy najlepszy okres na ich sadzenie na balkonie czy tarasie. Zobacz oczami wyobraźni spektakularną tarasową oazę natury na swoim balkonie lub tarasie już dziś. A może skusisz się na trawy ozdobne zimozielone, takie jak turzyce czy kostrzewy, które zachwycają przez cały rok?

Wierzymy, że z naszą pomocą stworzysz taras, który stanie się dla Ciebie pasją. Ciesz się urokiem traw ozdobnych na swoim balkonie i delektuj się magicznym klimatem, jaki wnoszą do otoczenia. Życzymy sukcesów w aranżacji i zapraszamy do odkrywania atrakcji botaniki tarasowej!

Dodaj komentarz