Trawy ozdobne w donicach corten na tarasie i w ogrodzie

0

Późnym latem często mamy nowe pomysły na nasadzenia trawy ozdobnej w donicach z cortenu, która ostatnio podbija tarasy i ogrody w nagrzanych słońcem kolorach z filigranowymi łodygami i lekkimi jak piórko kwiatami.

trawy ozdobne w donicy corten

Mówimy o nich, że są uroczymi towarzyszami, nieskomplikowanymi wypełniaczami lub imponującymi solistami – dzięki tym właściwościom trawy ozdobne w bardzo krótkim czasie zagościły w sercach wielu hobbystów. Teraz występują również jako gwiazdy doniczkowe na tarasie i w ogrodzie. Późnym latem prezentują swoje najpiękniejsze precjoza mieniące się kwiatami i szypułkami.

Czym są trawy ozdobne?

Trawy ozdobne nie są podgatunkiem botanicznym w określonej grupie roślin. Jest to raczej potoczne określenie wszystkich gatunków traw, które często sadzi się w naszych ogrodach obok bylin ze względu na ich wysoką wartość ozdobną.

Trawy ozdobne to coś więcej niż tylko zielone wypełniacze. Występują w szerokiej gamie kształtów i kolorów. Zakres zastosowań jest duży, jak różnorodność kolorów i kształtów. Występują jako małe trawy ozdobne, które najlepiej sadzić w większej grupie w donicy podłużnej, po przyciągające wzrok trawy samotne, które mogą tworzyć charakterystyczne punkty posadzone w donicach kwadratowych. W zależności od zastosowania i kombinacji, trawy ozdobne mogą być subtelnymi dodatkami roślinnymi, podkreślającymi piękno kolorowych bylin kwitnących, będą gwiazdą na klombie.

Trawy ozdobne o najwyższej wartości ozdobnej należą do rodziny traw prawdziwych (Poaceae), zwanych również trawami cukrowymi. Z botanicznego punktu widzenia do traw ozdobnych należą nieco kazuistyczne, ale także trawiaste rodziny, takie jak turzyca (Cyperaceae), sitowie (Juncaceae) i ożypałka (Typhaceae). Te cztery rodziny roślin mają ze sobą wiele wspólnego, nie tylko pod względem wyglądu, ale także sposobu ich użytkowania.

Występują trawy ozdobne jednoroczne i wieloletnie. Trawy jednoroczne kończą swój cykl życiowy od kiełkowania do formowania nasion w ciągu roku, a następnie obumierają. Trawy wieloletnie są tak trwałe, że często potocznie określa się je mianem traw wieloletnich. Odgrywają szczególnie ważną rolę w praktyce ogrodowej. Posadzone w donicy z cortenu zdobią ogród przez wiele sezonów i możemy zapomnieć o ich pielęgnacji.

Wygląd i wzrost traw ozdobnych

Trawy ozdobne mają zaskakującą różnorodność kolorów i można je spotkać we wszystkich odcieniach zieleni, od brązu przez żółć do szlachetnej szarości lub srebra. Zazwyczaj zmieniają swoją kolorystykę wraz z porami roku. Niektóre gatunki, takie jak siodłak zwyczajny czy torfowiec, nadal zachwycają jasnymi kolorami listowia pod koniec roku. Trawy ozdobne, takie jak turzyca, czy szuwar zagajnikowy są zielone przez cały rok. Ich dekoracyjne, ale nie rzucające się w oczy liście i kwiatostany, zaprezentowane w donicach z cortenu mają także niezwykle niskie wymagania w zakresie pielęgnacji i sprawiają, że trawy ozdobne zyskują coraz większe znaczenie w projektowaniu ogrodów.

Pod względem wyglądu i wzrostu spektrum waha się od imponujących gigantycznych traw, które mogą dorastać do czterech metrów wysokości, po okazy karłowate, które ledwo rosną powyżej kilku centymetrów. Różnią się też swoim zwyczajem, jedne są wyprostowane, inne wygięte w łuk, a jeszcze inne, takie jak trawa japońska, wydają się płynąć po ziemi. Wydłużony, smukły kształt liścia jest spójny z prawie wszystkimi trawami ozdobnymi.

Jeśli chodzi o formę wzrostu traw ozdobnych, ogrodnik rozróżnia trawy kępowe i gatunki rozłogowe. Zastanów się dokładnie, jaką trawę ozdobną chcesz mieć w swoim ogrodzie. Trawy gniazdowe rosną w gęstych kępach i mogą być zamieszczone w donicach ogrodowych z cortenu, podczas gdy trawy tworzące rozłogi zarastają większe rozległe obszary, jeśli nie są kontrolowane.

Na prawie wszystkich trawach ozdobnych kwiaty pojawiają się w różnych formach. Olbrzymia trzcina lub turzyca czerwona kwitnie raczej niepozornie. Są one bardziej widoczne w szuwarach zagajnikowych. Występują w wiele odmianach trzciny chińskiej i nieco wrażliwej na mróz trawy pampasowej.

Wiele traw ozdobnych ozdabia się widocznymi owocostanami poza okresem kwitnienia, przez co u większości gatunków różnią się one od kwiatów jedynie kolorem. Na przykład bardzo dekoracyjne są owocostany ostnicy, turzycy rannej i siany.

Lokalizacja i gleba pod uprawę trawy ozdobnej

Większość traw ozdobnych preferuje słoneczne miejsce w ogrodzie. Do najpowszechniejszych rodzajów należą wcześnie kiełkująca szpicruta, wrzosówka i trzcina chińska. Od jakiegoś czasu proso zwyczajne o brązowo-czerwonym lub żółtym kolorze jesiennym prawie wyprzedziło popularność pennisetum. Gleba dla wymienionych gatunków powinna być bogata w składniki odżywcze i próchnicę.

Wiecznie zielone turzyce rozwijają się w cieniu. Dobrze czują się tu także szuwar gajowy włośniak i trawa japońska. Dzięki złotożółtej, trzepoczącej trawie można również wyczarować jasne akcenty w ciemnych zakamarkach. Upewnij się, że trawy ozdobne w donicach znajdują się na luźnej i bogatej w próchnicę glebie.

Trawy na zimę i trawy na lato

W przypadku traw ozdobnych można również rozróżnić trawy chłodne i ciepłe na podstawie czasu kwitnienia. Ten podział jest wykonywany głównie przez ogrodników z Ameryki Północnej, ponieważ klimat jest tam znacznie bardziej ekstremalny i ma silny wpływ na wzrost traw ozdobnych.

Trawy zimowe są często cieniolubne, zimowe lub zimozielone i rosną nawet w niskich temperaturach. Ponieważ kiełkują bardzo wcześnie, kwitną późną wiosną lub wczesnym latem. Ich faza spoczynku przypada na miesiące letnie. Coraz mniejsze gatunki i odmiany, takie jak turzyca czy japońska trawa górska, należą do traw zimowych.

Z kolei trawy letnie w ciepłym klimacie kiełkują dopiero pod koniec roku i kwitną późnym latem. Należą do nich trawa czyścik do lamp, trzcina chińska lub proso rózgowe. Zwykle zachowują martwe liście jako ochronę zimową i są często używane w nasadzeniach wieloletnich w donicach z cortenu.

 

 

Dodaj komentarz